Porota 2015

Jurij Galatenko

galatenko_webPochází z hlavního města Ukrajiny, z Kyjeva. Vystudoval sbormistrovství a operní a symfonické dirigování na Národní hudební akademii Ukrajiny. Od roku 1998 působí jako sbormistr opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde se již podílel na nastudování řady inscenací. Jako dirigent se pravidelně účastní mnoha významných projektů, festivalů a světových premiér, a to především na poli soudobé hudby (nejnověji např. nastudování kantáty Všechen ten čas Daniela Skály). Od roku 2003 je zároveň uměleckým vedoucím profesionálního vokálního tělesa Canticum Ostrava, které účinkuje na nejrůznějších významných hudebních projektech (např. Ostravské dny nové hudby, Janáčkův máj aj.). V roce 2002 se stal sbormistrem Pěveckého sdružení ostravských učitelek, s nímž pravidelně vítězí v mezinárodních soutěžích. Jurij Galatenko dále působí jako pedagog dirigování na Ostravské univerzitě a jako lektor mnoha sbormistrovských kurzů. Je často zván do porot soutěží dětských a mládežnických sborů.

Milan Motl

motl_webJe uměleckým vedoucím Smíšeného pěveckého sboru KOS a Komorního sboru KOKOS Pedagogické školy Litomyšl. Na této škole se věnuje také výuce sólového zpěvu a dirigování. Sbor KOS získal pod jeho vedením celou řadu ocenění jak na domácích, tak i na mezinárodních soutěžích a festivalech a natočil 6 CD. Za svou sbormistrovskou práci byl Milan Motl několikrát oceněn zvláštními cenami poroty (za provedení povinné skladby, dramaturgii, dirigentský výkon). V roce 2013 mu Unie českých pěveckých sborů (UČPS) udělila za dosažené úspěchy cenu Sbormistr junior, Mezinárodní festival Letohrad pak cenu Grand Prix za nejlepší hudební výkon a Město Litomyšl Plaketu Rady města za zásluhy o rozvoj Litomyšle v oblasti vzdělávání a kultury. Milan Motl je zároveň členem hudební komise UČPS a odborné rady NIPOS-ARTAMA pro středoškolský sborový zpěv. Věnuje se také aktivní pěvecké činnosti, působí jako hlasový pedagog a poradce. Je zván do porot soutěží sólového i sborového zpěvu a jako lektor do sborových dílen u nás i v zahraničí.

Nanny ter Wiel

nanny_ter_wiel_webJe sopranistka a pěvecká pedagožka. Absolvovala Hudební akademii v Groningenu a Haagu. Na začátku své kariéry koncertovala se soubory staré hudby v Holandsku a Německu, brzy se ale zaměřila spíše na pedagogickou činnost. Působila v IVAK (Institut pro všechna umění v Groningenu) a také v německé Musische Akademie Emden. Vždy se snažila vést mladé talenty a ideální podmínky pro to měla v IVAK Youth Vocal Ensemble. Mnoho z jejích studentů získalo ocenění ve významných soutěžích (např. Princess Christina Concours nebo Competition of the Stichting Jong Muziektalent Nederland) a jsou dnes úspěšnými zpěváky. Byla také členkou porot pěveckých soutěží v Německu (Jugend musiziert), v Holandsku i v Čechách. Dnes se již učení nevěnuje, nicméně stále vede svůj ansámbl pod novým jménem Jong Vocaal Groningen. Nepovažuje se však za sbormistryni, ale spíše za zdroj hudební inspirace pro zpěváky. S tímto ansámblem uspořádala mnoho turné po Evropě a získala velmi dobré výsledky v pěveckých soutěžích. Za hudební přínos získala v roce 2010 královské vyznamenání Knight of the Order of Oranje-Nassau.

Jaroslav Brych

brych_webVystudoval nejprve hru na lesní roh na pardubické konzervatoři ve třídě O. Tvrdého a poté dirigování na pražské AMU u V. Neumanna, J. Veselky a R. Elišky. Opakovaně se účastnil dirigentských kurzů H. Rillinga ve Stuttgartu. V letech 1984 až 1997 byl sbormistrem Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy, od roku 1987 do roku 1994 pak pracoval jako dirigent Symfonického orchestru Armády České republiky. V letech 1992 až 1993 byl dirigentem Opery Mozart Praha a v roce 1994 se stal sbormistrem Pražského filharmonického sboru, kde působil až do roku 2005. V současnosti je sbormistrem Foersterova komorního pěveckého sdružení, příležitostně spolupracuje s Pražským komorním sborem, Pražským filharmonickým sborem, Choeur de Radio France, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Komorní filharmonií Pardubice a dalšími českými orchestry. Vedle dirigentské a sbormistrovské činnosti též učí na HAMU, Pedagogické fakultě UK, Konzervatoři Jaroslava Ježka a na Konzervatoři Pardubice.

Lenka Polášková

Vystudovala Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži v oboru hra na klavír a Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, obor Hudební výchova a sbormistrovství pro 3. stupeň, který dokončila v roce 2003. Již na začátku svých studií na Ostravské univerzitě obnovila tradici sborového zpěvu v Hulíně. V září 1999 založila Smíšený pěvecký sbor Smetana – Hulín, kde dodnes působí jako sbormistryně. V současné době pracuje Lenka Polášková jako pedagog na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde se věnuje výuce intonace, sborového zpěvu a korepetice. Smíšený pěvecký sbor na této škole dosáhl pod jejím vedením mnoha úspěchů a stal se jedním z nejlepších ve své kategorii v České republice. Od roku 1998 spolupracuje také s Holešovským dětským pěveckým sborem Moravské děti. Původně byla jeho korepetitorkou, od roku 2003 zde působí již jako sbormistryně. V roce 2010 byla Lence Poláškové udělena za dosažené úspěchy cena Unie českých pěveckých sborů (UČPS) Sbormistr – junior.